Šabac - mesto gde Sava grli istoriju

Šabac - mesto gde Sava grli istoriju
U drugoj polovini XV veka, posle pada Srbije pod tursku vlast, osmanlije ovladavaju i šabačkim krajem. Nedaleko od ušća rečice Kamičak, na mestu gde se Sava blago uzdiže, Turci 1470. godine podižu tvrđavu Bigir Delen. Ovaj vekovni čuvar srpske istorije nije veliki po dimenzijama, ali zato poseduje snažne i visoke bedeme.
Šabac, stari grad na obali Save
Stari grad nosi naziv upravo po ovoj tvrđavi, a ako ga pogledamo kao celinu primetićemo da sa svojim neposrednim okruženjem čini jedinstveni kulturno-istorijski kompleks, rekreativni centar ali i omiljeno izletište lokalnog stanovništva.
Odmah pored tvrđave nalazi se gradska plaža, kao i mnogi kafići u kojima svi posetioci, čim krene lepo vreme, mogu napraviti predah, popiti nešto hladno ili pojesti nešto od brze hrane u toku dana. A kada padne veče počinje čarolija za mlađe Šapčane. Kafići na obali Save u trenutku se transformišu iz hedonističkih mesta u noćne klubove pune mladih ljudi, koji uživaju u muzici poznatih srpskih ali i svetskih izvođača.
Ovu atmosferu najbolje opisuju sami Šapčani rečenicom: „Sa prvim zracima lepog vremena, život iz grada seli se na Savu.“
Kako bi vam pojasnili ovu lokalnu rečenicu moramo vas i upoznati sa svim kulturnim dešavanjima u gradu. Naime, tokom čitave godine ispred, ali i unutar tvrđave, održavaju se brojne manifestacije, poput Bogojavljensko plivanje za Časni krst, Međunarodni Plivački maraton Jarak- Šabac u svetu poznat kao Trka Mira, Šabačkog letnjeg festivala (ŠLF), Bubijada (Udruženje ljubitelja fiće) i mnoge druge.
Spoj istorije i kulture
Jedna od možda naprimamljivijih kulturnih manifestacija u gradu na Savi, kako za meštane tako i za turiste, svakako je ŠLF. Kako i ne bi kad su njegovi organizatori za 22 godine trajanja uspeli da doznaju šta to publika najviše traži.
Program koji prati festival nekada je trajao svega pet dana. Danas, na sreću mnogih, on se realizuje tokom cele godine. Takođe, sada kroz programske celine, namenjene svim uzrastima, uključuje različite vrste umetnosti, počev od filmske pa sve do likovne. Najvažniji, odnosno glavni deo Festivala uvek se održava u prvoj polovini avgusta gde se u toku jednog dana ispred i u tvrđavi sjati oko skoro pet hiljada ljudi.
Foto: Turistička Organizacija Šabac
Za više od dve decenije pred šabačkom publikom nastupila su brojna imena svetske i domaće muzičke scene.
Koliko je dobra zabava i celokupna atmosfera svedoči i brojka od preko 40 000 ljudi poseta iz cele Srbije i regiona. Jedna od prednosti jeste i to da Turistička organiacija svake godine obezbedi besplatna kamp mesta.
Mesto za velike i mele ljubitelje sporta i rekreacije
Na obali Save, gde vetar nežno miluje stare zidine, smešten je i turističko-rekreativni kompleks Stari Grad – srce šapčanskog sporta i oaza za sve ljubitelje aktivnog života. Ovde, na samom keju, veslači KK „Zorka“ klize rekom, rvači, motonautičari, streličari i ronioci usavršavaju svoje veštine, dok rekreativci uživaju u stazi za trčanje, terenima za košarku, fudbal, odbojku i spravama za vežbanje – sve to dostupno besplatno, u bilo koje doba dana.
A kada sunce zagrli grad, ovaj prostor postaje raj za najmlađe. Smeh odjekuje sa igrališta skrivenog u hladu starih stabala, dok porodice uživaju u pikniku na drvenim klupama, samo kilometar od gradske užurbanosti.
Stari Grad nije samo mesto sporta – to je kutak prirode, druženja i radosti, gde svaki dan može obaviti mali beg u mir i slobodu.
Ako nekada budete u prilici da posetite tvrđavu leti, do Šapca možete doći iz više pravaca - preko mosta, auto-puta ili putevima iz lokalnih mesta. Samoj tvrđavi kolima možete prići isključivo do obezbeđenog parkinga, dok obilazak ovog iste ipak morate obaviti na stari način, peške. Ona je za posetioce otvorena 24 časa bez ikakve nadoknade. Takođe, obilazak nekadašnjeg zaslona možete posetiti i u okviru organizovanih tura gde će vas tokom šetnje iskusni turizmolozi upoznati sa kompletnom istorijom ovog utvrđenja, ali i samog grada Šapca.
T.Aćimović